Obsługa klienta

poniedziałek-piątek
7:00 - 15:00
czwartek
7:00 do 17:00

Odczyty wodomierzy:
tel. 32 318-60-30

Umowy:
tel. 32 318-60-27

Niezbędne informacje

  Regulowanie opłat
poniedziałek-piątek 7:15 - 14:45
czwartek 7:15 - 16:45


  Przyłącza wodociągowe
tel. 32 318-60-26
tel. 32 318-60-32


  Zarząd MPWiK Sp. z o.o.
informuje, że przyjmuje mieszkańców w każdy czwartek od godziny 12:00 do 17:00


Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Strona główna Aktualności Przed zimą zadbajmy o instalację wodociągową.
Przed zimą zadbajmy o instalację wodociągową. PDF Drukuj Email
środa, 15 listopada 2017 13:20

01Jeśli chcemy zapobiec zamarzaniu przyłączy wodociągowych oraz liczników to listopad jest ostatnim miesiącem na wykonanie stosownych prac. Przed nastaniem zimy warto zadbać o prawidłowe funkcjonowanie instalacji, zwłaszcza jeśli przebiega ona przez nieogrzewane pomieszczenia lub znajduje się na niezamieszkałej w okresie zimowym posesji. W ten sposób zaoszczędzimy niepotrzebnych wydatków, a co najważniejsze unikniemy chwilowych braków w dostawie wody.

Zgodnie z prawem za zabezpieczenie instalacji przed mrozem odpowiedzialny jest właściciel domu. Dlatego przed nastaniem minusowych temperatur w prosty sposób zabezpieczyć należy m.in. wodomierze. Te na zewnątrz, w studzienkach, można ocieplić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. Podobnie należy zadbać o wodomierze w zamkniętych, nieogrzewanych pomieszczeniach. Trzeba też zatroszczyć się, aby w pomieszczeniach przez które przebiega instalacja wodociągowa, nawet w tych ogrzewanych, w czasie mrozu były zamknięte drzwi i okna. Instalacje, które doprowadzają wodę np. na działkę, do ogrodu, lub znajdują się w budynku niezamieszkałym i nie są w okresie zimy używane, należy opróżnić, a następnie zamknąć ich dopływ. W najbardziej mroźne dni można również odkręcać lekko kran z wodą. Tak, aby płynęła ona bez przerwy. Koszty takiego zużycia wody mogą być niższe niż usuwanie awarii wynikającej z zamarznięcia przyłącza.

Jeżeli już dojdzie do zamarznięcia wody w wodomierzu (zostanie on uszkodzony i rozszczelni się), zdarzenie to należy zgłosić do Wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 994. Wówczas Wodociągi dokonają wymiany wodomierza, a jeśli dojdzie do zamrożenie przyłącza, pracownicy wykonają usługę odmrożenia. W obydwu przypadkach, jeśli do zamrożenia dojdzie z winy właściciela, będzie to usługa płatna. Dlatego, lepiej już teraz zadbać o przyłącze i wodomierz, zanim nadejdzie mroźna zima i trzeba będzie oczekiwać na przywrócenie dopływu wody.